Literární soutěž 2018

26. 1 2019 Autor: Allanová Lucie

Nevím, zda lze říci, že se literární soutěž stala na naší škole tradiční záležitostí, nicméně 3. ročník této aktivity pro „psavce“ jistě podporuje fakt, že se jedná o aktivitu oblíbenou.

 

Soutěž je určena pro žáky SPŠ Hranice, kteří v listopadu daného roku obdrží spolu s podmínkami též téma. Letošním tématem byla „muklopírka“ – ta některé autory tak trochu potrápila (špatně přečtené slovo málem znamenalo diskvalifikaci). Ukázalo se, že neologismus (neb slovo význam nemá – a my jsme chtěli, aby mu jej autoři vymysleli) může být čímkoli – zvířátkem, fantastickou bytostí, hlavní hrdinkou,… Autoři byli vskutku kreativní. Někdo se pustil například do tématiky tajného projektu, někdo do kritiky společnosti, dokonce jsme dostali jeden fantasy příspěvek či skoro až hororovou povídku, jež se nesla v duchu Frankensteinova monstra. Své výtvory žáci odevzdávali do 21. 12. 2018 tak, aby měla čtyřčlenná porota dostatek času a prostoru si vše pročíst, promyslet a ohodnotit.

 

Porota se shodla, že se úroveň soutěže zvyšuje, a tak je rok od roku těžší a těžší vybrat ten nejlepší příspěvek. Nicméně i letos se to povedlo. Vyhlášení proběhlo 25. 1. 2019 – výsledek byl tedy takovýto:

  1. Filip Samohýl, CH3
  2. Štěpán Kudláček, CH3
  3. Jitka Čajková, PO4

 

Autoři, kteří se umístili, si odnesli plné tašky cen (kalkulačka, deštník, kalendáře, diáře, propisky,…) a také trofeje. Zkrátka ale nepřišli i další účastníci – také dostali drobné ohodnocení své snahy.

 

Našim autorům gratulujeme a přejeme, ať mají stále inspiraci a chuť tvořit, protože příští ročník s sebou jistě přinese novou a zajímavou výzvu.

 

Také bych velmi chtěla poděkovat sponzorům za ceny do soutěže. Rovněž velice děkuji Mgr. Julii Hoszowski za vyrobení trofejí, Mgr. Přemyslu Štrajtovi za vytvoření letáku – a oběma za podporu, pomoc při hodnocení a dobrou atmosféru. Zvláštní poděkování patří Nele Rájové, jež se taky účastní každoročního hodnocení a pomáhá mnohdy svým neučitelským pohledem „rozetnout“ shody v umístění.

 

Kéž jsou i další ročníky stejně úspěšné, zábavné a plné nových nápadů!

 

Autorka textu, fotografií a organizátorka soutěže: Lucie Štrajtová

 

(Osoby uvedeny v článku souhlasily s uveřejněním svých jmen, výherci navíc i se zveřejněním společných fotografií.)

Galerie