"Turisťák“ 2. ročníků

20. 6 2019 Autor: Allanová Lucie

Stejně jako řidiči posílají svá auta na pravidelnou kontrolu STK, aby zjistili jejich technický stav, tak i my prověřujeme pomocí STK – Sportovně turistického kurzu – kvalitu našich žáků. Letos se v termínu 3. – 7. 6. 2019 zúčastnilo kurzu v Jánských Koupelích 44 žáků.

První zkouškou jejich vůle a vytrvalosti bylo absolvování 50kilometrového přesunu na kole z Hranic do Jánských Koupelí. Během dalších dní pak měli žáci možnost si vyzkoušet lezení po skalách, ovládání nafukovacích lodí na řece, střelbu ze vzduchovky, praku nebo luku nebo jízdu na paddleboardu. Navíc se seznámili i s netradičními aktivitami – cornhole, rebound, kroket – a poznali i místní zajímavosti, tedy rozhlednu v Těchanovicích nebo navštívili Raabovu štolu, kde se dříve těžila břidlice.

Nad rámec každoročního programu byla letos zařazena zdravověda s praktickou ukázkou první pomoci. Aktivity pro žáky přichystali profesionální záchranáři Armády ČR z Hranic. Na několika stanovištích si žáci vyzkoušeli záchranu člověka po pádu z výšky, vyproštění raněných z auta, ošetření popálenin, amputaci ruky nebo záchranu člověka upadajícího do šoku. Nechyběl ani nácvik masáže srdce nebo dýchání z úst do úst. Program byl ze strany vojáků skvěle připraven – zranění byla věrohodně namaskována a jejich slovní komentáře navozovaly reálné podmínky krizové situace. Následně pak žáci získali zpětnou vazbu a vyhodnocení svého jednání. Věřím tedy, že si z tohoto cvičení odnesli nejen důležité informace, ale i zajímavé praktické zkušenosti, a doufám, že spolupráce s vojáky bude na některých dalších akcích pokračovat.

Letošním „aSTéKáčkem“ tedy prošli všichni bez větších obtíží, prokázali fyzickou i psychickou odolnost a týmového ducha, a tak doufám, že budou mít na co vzpomínat.

Aurorka článku: M. Macháňová

 

Galerie