Regionální finále soutěže pro žáky 9. tříd základních škol – Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR

25. 4 2021 Autor: Allanová Lucie

Dne 21. dubna 2021 se konalo i přes nepříznivou epidemiologickou situaci oblastní finále soutěže HLEDÁME NEJLEPŠÍHO MLADÉHO CHEMIKA ČR. Soutěž je určena žákům 9. tříd a jejím cílem je prohloubit zájem žáků o studium středních škol technického zaměření.  Organizátorem oblastního kola soutěže je obor Aplikovaná chemie SPŠ Hranice. Generálním partnerem soutěže je společnost PRECHEZA a. s., které vděčíme za štědrou finanční podporu, díky níž se soutěž může pochlubit hodnotnými cenami pro vítěze.

Finálové kolo soutěže má být tradičně zaměřeno na praktické dovednosti v chemické laboratoři. Letošní ročník však v důsledku uzavřených středních i základních škol naznal určitých změn. Soutěžící absolvovali i finálové kolo distančně formou on-line testu. Přesto, že byli žáci ochuzeni o zážitek soutěžního klání v chemických laboratořích a o nutnost spojit teoretické znalosti chemie se svou zručností a šikovností, byl zájem základních škol o účast v soutěži veliký.

Do finálového kola soutěže se nakonec zapojilo celkem 27 žáků z 12 základních škol z regionu Přerovsko a Novojičínsko. Soutěžní test zaměřený na složitější názvosloví, zápisy reakcí a další chemické dovednosti nejlépe zvládla a po zásluze zvítězila Veronika Spilková ze ZŠ Šromotovo, Hranice. Na druhém místě se umístila Hana Hejnešová ze ZŠ Pohořská, Odry a jako třetí se umístila Monika Raková ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín.

Všichni účastníci finále soutěže HLEDÁME NEJLEPŠÍHO MLADÉHO CHEMIKA ČR si odnesli hodnotné ceny a diplomy. Všechna tři děvčata na prvních třech místech navíc postupují do celostátního kola, které se bude konat 15. června 2021 rovněž formou on-line testu. Do finále přejeme našim soutěžícím co nejvíce úspěchů v závěrečné fázi soutěže a spoustu příjemných zážitků z tohoto netradičního ročníku soutěže.

 

Autorka článku: Mgr. Pavlína Voldánová