Úspěch SPŠ Hranice v celostátním kole SOČ

18. 6 2021 Autor: Škrabal Petr

Ve dnech 11.–13. června 2021 probíhalo celostátní kolo 43. ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Naše škola se této prestižní soutěže žáků středních škol zúčastňuje pravidelně a letošní ročník přinesl historicky nejlepší umístění našeho žáka. V kategorii 09 – Strojírenství, hutnictví a doprava, vybojoval Daniel Kozak velmi pěkné 6. místo s prací CNC frézka.

Cesta do republikového finále přitom nebyla jednoduchá, po druhém místě v okresním kole si Daniel sice vybojoval spolehlivý postup na krajskou soutěž, ale z krajského kola postupoval pouze vítěz. Daniel se se svojí prací umístil i v kraji na druhém místě a republikové kolo se zdálo být ztracené. Naštěstí porota rozhodla, že práce na druhém a třetím místě nabídne do tzv. „licitace“ – podle pravidel SOČ postupuje z krajských kol na celorepublikové vždy pouze vítězná práce v každé kategorii a maximální počet soutěžních prací je 15 (14 krajů + Praha). V případě, že v některém kraji nebyla vhodná práce k postupu, má celostátní porota právo doplnit počet soutěžících na patnáct právě z prací v licitaci.

Daniel Kozak prokázal na republikovém kole bojovnost a dokázal obhájit kvality své práce v silné konkurenci. Je potřeba si uvědomit, že všechna kola letošního ročníku SOČ probíhala formou videokonferencí, což kladlo velké nároky na psychiku soutěžících, a Daniel navíc konal v týdnu před celostátním kolem SOČ maturitní zkoušku.

Danielovi gratulujeme a přejeme mu mnoho zdaru!

Videozáznam obhajoby jeho práce naleznete na odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=vSMdzspK7i8

 

Galerie