Instalatér ze Střední průmyslové školy v Hranicích na bedně

24. 5 2022 Autor: Allanová Lucie

Dne 19. 5. 2022 proběhl ve Vyškově 18. ročník mezinárodní soutěže odborných dovedností v oboru Instalatér – a to pod záštitou Mgr. Jana Grolicha, hejtmana Jihomoravského kraje, dále Cechu topenářů a instalatérů České republiky, který byl zastoupen panem Bohuslavem Hamrozim, a Karla Jurky, starosty města Vyškova. Soutěž pořádala Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov, příspěvková organizace.

 

Soutěže se zúčastnilo 8 dvojčlenných družstev. Soutěžící přijeli z Rakouska, Slovenska, Polska, Maďarska a ČR.

 

Střední průmyslovou školu Hranice reprezentovali Martin Macek a Matěj Řepa, tj. žáci 3. ročníku oboru Instalatér. Tato ostřílená dvojice předvedla v krajské soutěži kvalitní práci a může konkurovat mezinárodním družstvům.

Před samotnou soutěží proběhlo losování startovních čísel a následně v hlavní aule školy slavnostní zahájení. Poté se soutěžící s doprovody odebrali do dílen.

 

První soutěžní úkol spočíval v montáži topného tělesa, spojování a ohýbání měděného potrubí dle zadaného výkresu. Na tento úkol měli soutěžící bezmála 3 hodiny. Nejlépe se tato část podařila Martinu Mackovi.

 

Druhý úkol se skládal ze dvou částí. V první části měli soutěžící vyřezat závity a správně napakovat závitové spoje z pozinkovaných trubek. V druhé části měli soutěžící správně svařit plastové trubky dle výkresu. Když měli obě části nachystané, museli je ještě spojit k sobě, aby vznikl uzavřený okruh. Následně, když se jim to podařilo spojit, montovali nástěnnou pákovou baterii. Po skončení finální části přišlo závěrečné měření a tlakování okruhů.

 

Komisi rozhodčích tvořili nezávislí zástupci instalatérské firmy z Vyškova a zástupci hospodářské komory.

 

Po vyčerpávajících úkolech čekalo na soutěžící slavnostní vyhodnocení. Matěj Řepa skončil na hezkém 12. místě a Martin Macek se vyšplhal na krásnou bronzovou příčku. Jediný bod dělil Martina od 2. místa.

 

Všichni soutěžící obdrželi diplomy, medaile a hodnotné ceny, pro vítěze byly navíc připraveny poháry.

 

Umístění Matěje a Martina opět potvrdilo kvalitu a profesionalitu hranické školy. Velké poděkování patří oběma klukům za kvalitní přípravu a odhodlání změřit síly s žáky z českých i zahraničních škol (velkou konkurencí byli žáci z Rakouska).

 

Mockrát děkujeme za skvělou reprezentaci školy a gratulujeme k dobrým výsledkům. Poděkování patří také mistrům odborného výcviku za přípravu na samotnou soutěž.

 

Kluci oboru Instalatér jsou prostě dobří!

Galerie