Finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR

19. 6 2022 Autor: Allanová Lucie

Finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR

Ve čtvrtek 16. června 2022 se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnil jubilejní desátý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika. Celostátní finále největší chemické soutěže přivítalo 38 nejúspěšnějších žáků, kteří postoupili z krajských kol. Celkem soutěžilo více než 17 000 žáků osmých a devátých tříd, což je téměř dvojnásobek loňské covidové účasti. Probojovat se až do závěrečného klání tak předpokládá výjimečné znalosti a vědomosti. „Návrat soutěže na výsluní zájmu žáků i učitelů ukazuje, že chemie se pro mladé lidi opět stává velmi atraktivním oborem,“ uvedl děkan pořádající fakulty Petr Kalenda.

Finálové klání se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Součet bodových zisků z obou částí soutěže určil celkové pořadí. Králem mladých chemiků pro rok 2022 se stal Michal Čapek ze ZŠ Pardubice – Polabiny. Obě soutěžící z regionu Přerovsko-Novojičínsko se však v celostátní konkurenci rozhodně neztratily. Hned na druhé příčce se totiž umístila Michaela Šubrtová ze ZŠ Odry Pohořská, která si odnesla tablet a příslib stipendia v hodnotě 36 000 Kč, a na krásném šestém místě (z celkového počtu 38 soutěžících) se umístila Eva Kopečná ze ZŠ Přerov Velká-Dlážka. Oceněno bylo všech 38 finalistů. Ceny předávali zástupci významných chemických společností, které se na podpoře soutěže podílely, představitelé státních orgánů a akademické sféry. Uznání se dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Renatě Šandové ze ZŠ Odry Pohořská, která se finále nemohla zúčastnit, přiveze čestné uznání a dárkové tašky od partnerů soutěže její stříbrná finalistka.

Finálový den nabídl také pestrý zábavně-vzdělávací program. Pro učitele si pořádající fakulta připravila přednášku se zaměřením na nejaktuálnější technologie tisku, pro rodiče poutavou exkurzi v prostorách laboratoří a pro žáky i dospělé ukázky efektních pokusů. Vyvrcholení doprovodného programu patřilo science show Michaela Londesborougha, který si diváky podmanil interaktivním chemickým divadlem plným zábavy a působivých experimentů. Pořádající fakulta umožnila také soutěžícím i jejich doprovodu bezplatně přespat na univerzitních kolejích a poobědvat v menze, takže finalisté si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se žije vysokoškolákům. Nezbývá než Mladým chemikům poblahopřát a popřát hodně štěstí do budoucího studia a spoustu podobných úspěchů v osobním i studijním životě.

 

Autorka: Mgr. Pavlína Voldánová, koordinátorka soutěže

Galerie