Exkurze

3. 3 2023 Autor: Allanová Lucie

V pondělí 27. února jsme vyrazili na exkurzi na sever naší republiky – do Jeseníků. My, ME3, jsme dostali možnost se podívat do poměrně nově zařízené firmy STT Seris v Dlouhé Loučce, objevit taje lanovky ve ski areálu Kopřivná a prozkoumat vysílač na nejvyšší hoře Moravy – Praděd.

 

Vyrazili jsme poměrně brzo, abychom vše za celý den stihli. Cesta ubíhala sama a za chvíli jsme byli v Dlouhé Loučce, kde nás přivítal Martin Zaoral, místní technolog. Ukázal nám, jak se věci ve firmě mají, jaké stroje používají a proč. Firma je vybavena obrovskými portálovými obráběcími centry, frézovacími centry, dokonce i plazmovou řezačkou. Ve firmě vyrábí různé druhy rámů do automobilového průmyslu.

 

Po exkurzi jsme se přesunuli do Malé Morávky do ski areálu Kopřivná. Tady na nás čekal pan Libor Petrů. Vysvětlil nám, jak lanová dráha funguje a z čeho se skládá. Lanovka na Kopřivné je jednou z nejmodernějších v České republice. Obeznámil nás s mnohými bezpečnostními systémy, takže jsme se nemuseli bát, že by lanovka spadla ze sloupů. Místní lanovka má sedačky odpojitelné z lana, a dokonce jsou vyhřívané.

 

Rozloučili jsme se s Kopřivnou a vydali se na Ovčárnu, kde nás čekala rolba z vysílače Praděd. Pro mnohé z nás byl velký zážitek projet se rolbou. V restauraci na Pradědu jsme si dali výborný oběd, restaurace byla poloprázdná, protože nebylo zrovna hezké počasí. Po obědě si nás vyzvedl zaměstnanec Českých radiokomunikací a provedl nás vysílačem. Bez jeho doprovodu bychom se ve vysílači ztratili. Exkurze na vysílači trvala asi 2 hodiny, bylo toho hodně, ale velmi jsme si to užili.

 

Děkujeme všem za možnost vás navštívit a zejména pak: Martinu Zaoralovi, Liborovi Petrů, Tomáši Hrazdilovi a zaměstnancům Českých radiokomunikací.

 

Autor textu: Adam Hrazdil, ME3

Galerie