Do Brna se sjeli nejlepší instalatéři z ČR

6. 3 2023 Autor: Allanová Lucie

Ve dnech 28. února až 3. března se uskutečnil na Stavebních veletrzích v Brně v pavilonu 25. ročník celorepublikové a mezinárodní soutěže Učeň instalatér Czechskills pod záštitou Cechu topenářů a instalatérů České republiky z. s., Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Střední školy polytechnické Brno, Jílová, p. o. Tato soutěž má dlouhou tradici a postupem doby se stala nejvýznamnější prezentací instalatérského řemesla a šikovnosti budoucích instalatérů. Tato soutěž je zařazena jako eliminace na Euroskills. Vítěz této soutěže postupuje do zahraniční soutěže Euroskills, která se bude konat v Polsku.

Minulý vítěz republikového kola postoupil do mezinárodní soutěže SkillsPolsko 2022, kde ve velké konkurenci soutěžících ze zahraničí vybojoval první místo. Byl to velký úspěch nejenom pro Českou republiku, ale i pro obor Instalatér.

Již popáté za sebou naši žáci postoupili do republikového kola. Střední průmyslovou školu Hranice tak reprezentovali Jiří Heryán a Jakub Vašina, žáci 3. ročníku oboru Instalatér. Jiří a Jakub postoupili z krajského kola, které proběhlo ve školních dílnách SPŠ Hranice.

Soutěžící museli absolvovat 7 obtížných úkolů.

Hned po příjezdu absolvovali 1. úkol, ten spočíval v zodpovězení 100 testových otázek z oboru vytápění, instalace vody a kanalizace a taktéž z bezpečnosti práce. Jiří v této částí získal maximální počet bodů.  V ten samý den večer proběhlo slavnostní zahájení na Krajském úřadě Jihomoravského kraje, kterého se zúčastnili významní hosté, např. prezident Cechu topenářů a instalatérů ČR, hejtman Jihomoravského kraje, sponzoři, ale také členové nezávislé komise, kteří hodnotili praktickou část.

Druhý den čekala na soutěžící zatěžkávací zkouška. Jakub začínal úkolem, který trval bezmála 8 hodin, během nichž se musel poprat jednak s montáží otopných těles, umyvadel se stojánkovou baterií, ale také s měděným a plastovým potrubím. Lisování, pájení a svařování probíhalo bez velkých komplikací. Nejstěžejnější část úkolu byla ohýbání měděného potrubí pro přívod vody pro sprchovou sestavu dle výkresu. Jakub se tohoto úkolu zhostil bravurně, všechny části stihl v časovém limitu a byl se svou prací velmi spokojen. V ten samý čas začal i Jiří svou velkou jízdu v soutěži, čekala na něj totiž montáž předstěnových prvků od různých firem (kompletace klozetových mís). Na tento úkol měl třikrát jednu hodinu. Další část soutěže, kterou měl Jiří zdolat, bylo řezání, těsnění závitů, montáž a sestavení vodoměrné sestavy a plynoměru. Poslední část byla jazyková vybavenost odborných slovíček z instalatérského oboru nejenom v českém, ale i v anglickém jazyce.

A druhý den si to kluci prohodili.                                                           

Soutěže se zúčastnilo 28 soutěžících z ČR a 2 soutěžící z Polska.

Jiří a Jakub se ve velké konkurenci neztratili, prokázali velkou bojovnost a odvahu. Jakub skončil na 18. místě a Jiří na 15. příčce. V družstvech vybojovali pro naši školu 4. místo. I když kluci nebyli v první desítce, můžou si říct, že z aktuálního celkového počtu 107 žáků, kteří absolvovali krajská kola soutěže, jsou 18. a 15. nejlepším instalatérem celé ČR. Všechny dovednosti a zkušenosti získané během soutěže uplatní v červnových závěrečných zkouškách. Projevilo se, že škola připravuje ty nejlepší odborníky v dané profesi, kteří mají nejen všeobecné znalosti a vědomosti, ale také dokonale zvládají své řemeslo. Pověstné „šikovné české ručičky“ přece jen stále máme. Obor Instalatér na naší škole právě studuje přes 50 žáků.

 Velká gratulace patří hlavně klukům za přípravu na soutěž a za reprezentaci naší školy.

 

Autor textu: Jan Jakubka

Galerie